Hufiec ZHP

Warszawa Mokotów

im. Szarych Szeregów

O nas

Hufiec Mokotów jakim go znamy, powstał 15 grudnia 1960 r. z połączenia Hufców Mokotów Zachód i  Mokotów wschód z Wilanowem. Pierwszym Komendantem był hm. Kazimierz Burchardt. Siedziba Hufca była wówczas w al. Niepodległości 129.

Od 1966 roku hufiec starał się o to, by zdobyć imię Szarych Szeregów. Wtedy nie było to łatwe – dla komunistycznych władz nie był to bohater do zaakceptowania. Komendzie hufca w staraniach pomagali Stanisław Broniewski „Orsza” i Zygmunt Kaczyński „Wesoły”. Imię udało się zdobyć dopiero we wrześniu 1967 roku. Wtedy też hufcowi nadano sztandar, który wcześniej samodzielnie haftowali nasi harcerze.

Dziś hufiec to ponad 50 drużyn, 1000 zuchów, harcerzy i harcerek, a także blisko 100 instruktorów, którzy służą swoim czasem, by – zgodnie z mottem Roberta Baden-Powella – poprzez pracę z młodzieżą zostawić świat nieco lepszym, niż go zastali.